„Atminties kelias 1941-2021“ Telšių Ješivoje – pirmasis renginys šiame žydų istoriją menančiame pastate

12/10/2021

2021 metais Lietuvoje minimos 80-osios Holokausto pradžios metinės. Šiam skaudžiam istoriniam įvykiui paminėti Tarptautinė komisija kartu su kitais partneriais inicijavo nacionalinį projektą "Atminties kelias 1941-2021". Jo metu atskiruose miestuose ir miesteliuose, kuriuose Holokausto aukos buvo nužudytos, surengta daug įvairių minėjimo renginių, skirtų žydų bendruomenių sunaikinimo atminimui.

Ne išimtis ir Telšiai. 2021 m. gruodžio 9 d. Telšiuose įvyko paskutinis šiais metais "Atminties kelias 1941-2021" renginys, kuriame paminėtas vietos žydų nužudymo 80-metis. Minėjimo dalyviai Holokausto aukas pagerbė eisena iš Rainių į masinę žudynių vietą.

Vėliau, buvusioje visame pasaulyje garsioje Telšių Ješivoje - žydų dvasininkų mokykloje, vyko Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo studijos "SAVI" pasirodymas, autorius dr. Arūnas Bubnys pristatė Tarptautinės komisijos naujai išleistą knygą "Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais", Tautinių bendrijų tarybos pirmininkas Daumantas Levas Todesas pristatė parodą "Mozės klajonės. Pradžia", tradicinę žydų muziką grojo ir dainavo šeimyninis ansamblis "Klezmer Klangen Vilne".

Renginio metu taip pat Litvakų Telšiuose atstovas Miša Jakobas piniginiu prizu apdovanojo skulptorių Mindaugą Šimkevičių, kurio Pasaulio teisuolių atminimo ženklo ant Telšių Ješivos fasado idėja laimėjo šio ženklo sukūrimo konkursą. Izraelio institutas žydų gelbėtojams atminti suteikia jiems Pasaulio tautų teisuolio vardą ir apdovanoja medaliais, ant kurių užrašyta - "Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį".

Remiantis istoriniais duomenimis, 1941 metais visoje Telšių apskrityje gyveno 4229 žydai. Jie čia gyveno aktyvų ekonominį, politinį ir kultūrinį gyvenimą. Jų persekiojimas prasidėjo pirmomis vokiečių okupacijos dienomis. 1941 birželio pabaigoje Telšių žydai buvo išvaryti iš savo namų, jų turtas nusavintas ir išgrobstytas. O jau liepos antroje pusėje prasidėjo masinės žydų žudynės. Liepos 20-21 dienomis Rainiuose buvo nužudyti žydai iš Telšių, Varnių, Luokės, Alsėdžių, Rietavo, iš viso apie 1,5 tūkst. žydų vyrų.

Rugsėjo 1 dieną buvo atrinkta apie 400 jaunesnių darbingų žydų moterų ir apgyvendinta Telšių gete. Likusios moterys ir vaikai buvo nužudyti. Gruodžio 23-24 dienomis, likviduojant Telšių getą, Rainiuose buvo nužudytos ir šios žydės. Išsigelbėti pavyko apie 60 žydžių.

Šio minėjimo proga kalbiname gerbiamą istoriką, gidą Vaclovą Vaičekauską.

Kada žydai pradėjo kurtis Telšiuose?

– Manoma, kad žydai Telšiuose pradėjo kurtis dar XVII a. pradžioje, tačiau tai patvirtinančių dokumentų nėra. Pirmasis dokumentas, patvirtinantis faktą, kad Telšiuose jau gyvena viena žydų šeima - 1677 metų Telšių seniūnijos inventorius. 

XVIII-XIX a. žydai sudarė pusę, o kartais ir daugiau miesto gyventojų. Didžiausias žydų skaičius Telšiuose buvo 1870 m. - 4400. Vėliau jų skaičius ėmė mažėti. Priežastis - didelė jų migracija į Pietų Afriką, Meksiką, Palestiną, JAV ir kitas šalis.

Kiek XX a. viduryje buvo sunaikinta žydų visoje Lietuvoje?

– Nacistinės Vokietijos įvykdytas žydų tautybės gyventojų naikinimas (holokaustas) - vienas tragiškiausių Europos istorijos puslapių. Europoje 1939-1945 m. buvo sunaikinta apie 6 mln. žydų, Lietuvoje - net 95%. Dauguma Telšiuose gyvenusių žydų buvo sušaudyti Rainiuose, Viešvėnuose ir Geruliuose.

– Telšių Ješiva - kas tai yra ir kuo ji svarbi buvo XIX a. vid. - XX a. I-oje pusėje čia gyvenusiems žydams? 

– Būtent didžiausiu žydų bendruomenės Telšiuose klestėjimo laikotarpiu - 1875 m. buvo įkurta Telšių Ješiva - aukštoji žydų rabinų mokykla, kuri greitai tapo viena svarbiausių žydų dvasinių seminarijų Lietuvoje. Ji buvo gerai žinoma ne tik Europos žydų diasporoje, bet ir Pietų Afrikos, JAV, Meksikos žydų bendruomenėse. Telšių Ješivoje buvo suformuota taip vadinama telšietiška Žydų šventojo rašto - toros ir talmudo studijavimo metodika, kuri vėliau buvo išplėtota JAV ir Izraelyje.

Pradžioje Telšių Ješivos pastatai buvo mediniai ir ypatingos architektūrinės vertės neturėjo. 1908 m. vasarą per Didįjį Telšių gaisrą jie visiškai sudegė. Tačiau stipri tuometė žydų bendruomenė greitai viską atstatė. Galutinai Ješivos pastatų kompleksas suformuotas 1923 m. Pagrindinis Ješivos pastatas tapo svarbiu Telšių miesto architektūriniu akcentu.

– Koks buvo tolimesnis Telšių Ješivos likimas?

– 1940 m., Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungos kariuomenei, Telšių aukštoji rabinų mokykla buvo uždaryta, dalis studentų ir rabinų išvyko į JAV, Izraelį ir kitas šalis, tačiau didžioji dalis pasiliko Lietuvoje ir žuvo holokausto metu. Tarybiniais metais Telšių Ješivos pastatuose buvo įkurtos medžio apdirbimo dirbtuvės. Pagrindinis pastatas neteko pačių svarbiausių architektūrinių akcentų ir buvo apleistas. Pastatas vėl puikią išvaizdą įgijo 2019-2020 m. vykusios renovacijos metu.

Dėkojame gerbiamam istorikui Vaclovui už pasidalinimą ir šiandiena džiaugiamės galėdami dalyvauti pirmame renginyje 2020 metais rekonstruotame Telšių Ješivos pastate. Neilgai trukus jame įsikurs muziejus su Telšių žydų bendruomenės istorijai skirta ekspozicija, kurią galės aplankyti tiek vietiniai gyventojai, tiek miesto svečiai. Taip pat šiose patalpose vyks kultūrinė, edukacinė ir kitokia visuomeninė veikla. Tad kviesime visus atvykti į Telšius ir būtinai aplankyti Telšių Ješivą.