Germanto pažintiniai takai – velniškai smagi vieta, pranokstanti lūkesčius

05/22/2021

Tais laikais, kai kelią rodydavo ne navigacija, o popieriniai žemėlapiai, važiavau kartą per Žemaitiją. Rasti teisingą kelią žemėlapio nepakako, todėl teko sustoti ir kelio klausti pas praeivį. Prisipažinsiu, supratau tiek, kiek tikras žemaitis rodė savo rankos mostais. Kelią kažkaip radau, bet žemaičių kalbos pamokas įsiminiau visam gyvenimui. Dabar nuvažiavus į Žemaitiją pasitinka ne tik žemaitiškai šnekantys vietiniai, bet ir žemaitiškai užrašyti miestų ar vietovardžių pavadinimai. Jie nėra jau tokie nesuprantami kaip tikrųjų žemaičių šneka, tačiau švelniai užsimena, kad čia visgi yra Žemaitija. Lygiai taip pat draugiškai ir mandagiai keliautojus bei poilsiautojus pasitinka ir Germonts, ežeras Telšių pašonėje, kurio pakrantės miškuose išsiraizgę Germanto ežero pažintiniai takai.

Keliolikos kilometrų ilgio takų mazgą bandžiau išnarplioti namuose, tačiau iki galo nesupratęs, kiek iš jų yra pažintiniai, nutariau viską išsiaiškinti vietoje. Buvau girdėjęs, jog idėją įrengti tokią laisvalaikio oazę gamtoje buvęs urėdas brandino 25 metus.

Gerai idėjai, kaip ir geram stipriam gėrimui pagaminti - reikia laiko, tačiau žemaičiams kantrybės ir užsispyrimo nepristigo. Viską iki smulkmenų apgalvoję ir gavę finansavimą jie Germanto kraštovaizdžio draustinyje įrengė ištisą gamtos parką, kurio ašimi tapo Germanto ežero pažintiniai, pėsčiųjų ir dviratininkų takai. Germanto ežero pažintinis takas Atvykus prie ežero asfaltuotu keliu ar nuo Telšių atvesta pėsčiųjų ir dviratininkų jungtimi Germantas pasitinka plačia ežero panorama. Nuo kalvos visas ežeras kaip ant delno, o ant akmenų įrengtuose informaciniuose stenduose laukia pirma pažintis su Germantu.

Tai tarsi apšilimas prieš pradedant keliauti miško ir paežerės takais, kurie pavaizduoti automobilių stovėjimo aikštelėje įrengtame stende. Tako rengėjai čia suteikia daug laisvės, gal net ir per daug, nes norintys vieno paženklinto maršruto, jo neras. Pastudijavęs informacinį stendą ir paragintas žvarbaus šiaurės vėjo nestovėti vietoje, pasuku link Lietuvos tūkstantmečio parko, kur, mano nuomone, prasideda Germanto ežero pažintinis takas. Parkas pasodintas Lietuvos vardo paminėjimo tūkstančio metų proga, o už jo pasodinimą padėką atsiuntė ir tuometinis Lietuvos Respublikos prezidentas V. Adamkus. Pastaraisiais metais Lietuva minėjo ne vieną apvalų jubiliejų, o žemaičiai kiekvieną jų įamžina ką nors įrengdami prie Germano ežero. Taip ant kalvos atsirado akmeninė skaičių imituojanti skulptūra, skirta Lietuvos valstybės šimtmečiui. 

Kaip valstybinių progų minėjimas po oficialios dalies persikelia į koncertus ir kitokius šventinius renginius, taip ir Germanto ežero pažintinis takas atidavęs duoklę valstybingumui nuveda į laisvalaikio ir poilsio zonas.

Praėjęs pro ežero paplūdimį, kuris karštomis vasaros dienomis vargu ar sutalpina visus norinčius, takas priveda prie verkiančio Germanto. Ši akmeninė skulptūra yra tarsi pažintinio tako logotipas, simbolizuojanti verkiantį velnią. Nors iš informacinio stendo sunku suprasti kas tai per būtybė, tačiau tako rengėjai vos ne su pasididžiavimu tvirtina, jog Germants yra velnio vardas

Visą straipsnį skaitykite čia: https://www.15min.lt/pasaulis-kiseneje/naujiena/per-lietuva/germanto-pazintiniai-takai-velniskai-smagi-vieta-pranokstanti-lukescius-642-1506960#_?copied